Biura tłumaczeń idą z duchem czasu – jak zmieni się branża translatorska w 2024 roku?

pracownik przy laptopie używający narzędzia AI

Idąc śladem innych branż, biura tłumaczeń posiłkują się coraz nowocześniejszymi rozwiązaniami. Przykładem są narzędzia AI, które wykorzystywane w przemyślany sposób, usprawniają proces tłumaczenia i zwiększają jego precyzyjność. Najlepsze efekty daje łączenie ich z ludzką kreatywnością i doświadczeniem. Ten trend będzie wiódł prym w roku 2024.

Biuro tłumaczeń dostosowane do zmieniających się technologii

W dobie nowoczesnych technologii z duchem czasu muszą iść firmy z różnych branż, także biura tłumaczeń. Dlatego najlepsze centra translatorskie to te, które nie tylko biorą pod uwagę pionierskie rozwiązania, ale również z nich korzystają. Takie biura tłumaczeń posiłkują się specjalnymi programami komputerowymi usprawniającymi pracę tłumaczy i eliminującymi ewentualne błędy w opracowywanych przez nich tekstach. Z kolei w tłumaczeniach ustnych zastosowanie mają systemy symultaniczne wyposażone w nowoczesne pulpity i nadajniki podczerwieni.

Profesjonalne tłumaczenie tekstów online w 2024 roku

Prezesi polskich firm chcą inwestować w sztuczną inteligencję – biuro tłumaczeń to jeden z biznesów, którym AI daje szansę na duży rozwój. W jaki sposób można wykorzystać ją w tej branży? Wystarczy wspomnieć choćby automatyczne tłumaczenie maszynowe bazujące na algorytmach nauczania maszynowego. Mimo że nie jest ono doskonałe, w zestawieniu z ludzkim doświadczeniem usprawnia proces przygotowania różnego rodzaju tekstów, w tym specjalistycznych treści. Odwiedź serwis wiadomoscihandlowe.pl, by dowiedzieć się więcej o tym, jak działa nowoczesne biuro tłumaczeń.

Nowoczesne agencje tłumaczeń

Mimo że AI może być wykorzystywana podczas przygotowywania tekstów medycznych czy marketingowych, jej rola w tłumaczeniach uwierzytelnionych jest ograniczona. Zajmujący się tym specjaliści ponoszą odpowiedzialność prawną za wykonywaną przez siebie pracę i muszą stosować się do zasad zawartych w kodeksie etyki zawodowej. Biura tłumaczeń uwierzytelnionych nie stronią jednak od innych nowoczesnych rozwiązań, takich jak zamawianie tłumaczeń online, bez wychodzenia z domu.

AI jako szansa dla branży translatorskiej

Jakie jeszcze rozwiązania daje AI w kontekście usług translatorskich? Na przykład automatyczne tłumaczenie mowy z jednego języka na inny, które ma zastosowanie na spotkaniach biznesowych czy konferencjach naukowych. Sztuczna inteligencja jest też wykorzystywana w wąskich obszarach, w tym w tłumaczeniach specjalistycznych. Mając dostęp do aktualnych źródeł wiedzy i precyzyjnych danych pomaga zrozumieć tłumaczom zaawansowaną, specyficzną terminologię z konkretnej dziedziny. Te zmiany nie pozostają bez wpływu na cennik – tłumacz zapewniający spersonalizowaną obsługę wciąż nie będzie należał do usług tanich.